flyga flyga
698
BLOG

NOTECH - Leadership and Managerial Skills

flyga flyga Rozmaitości Obserwuj notkę 5

Synergia jest pozytywnym efektem konstruktywnego współdziałania grupy. Wynik grupy jest większy niż suma wyników jednostkowych.

Grupa składająca się z przynajmniej dwóch osób, powinna mieć wspólny cel i jednego przywódcę.

Jaka jest różnica pomiędzy przywódcą, a władcą?

Wyobraźmy sobie scenariusz, kiedy partia z orłem w swym logo, wygrywa wybory. Jarosław zostaje prezydentem, a Antoni premierem. Jarosław chcąc słuchać głosu ludu postanowił użyć ostatnio poznanego tworu, internetem zwanym. Mając już firmowego tableta rozpoczął intensywną wymianę maili ze wszystkimi obywatelami. Chcąc głębiej odkryć wiedzę narodu, na temat partii, zajrzał na salon24 i przypadkowo na blog @flyga. Tam dowiedział się czym jest świadomość sytuacyjna. Zauważył nagle że coś śmierdzi. Nie był to wróbel który uległ kolizji z oknem flygi, a odchody zaniedbanego kota.

Przebudzenie pokazało, że ślepe szukanie informacji globalnych, może przyćmić nam obraz lokalny i na odwrót. Jarosław postanowił uzyskać efekt synergii. Czynność czytania maili postanowił oddelegować zaufanym ludziom, którzy od tej pory grupowali informacje o podobnej zawartości. Jarosław od tego momentu analizował jedynie istotę problemu i wydawał stosowne odpowiedzi dla danej grupy. Zaufani współpracownicy personalizowali odpowiedzi i wysyłali je do odpowiednich adresatów. Coraz częściej pod oknami słychać było skandowanie tłumów "Jarosław, Jarosław". Teraz mając więcej czasu, podchodził do okna by określonym ruchem dłoni, pozdrawiać oddany naród.

Pewnego dnia Antoni wyniuchał zamachach. Stwierdził, że ktoś podszywa się pod Prezydenta. Jarosław skorzystał z fachowców, którzy dowiedli, że maile wysyłane są z tej samej grupy. Jarosław analizując odpowiedzi, zaważył rozbieżność w stylu i sposobie odpowiadania, w zależności na kogo padło dane zadanie. Jarosław postanowił standaryzować formę odpowiadania. Nadzór nad przestrzeganiem standaryzacji oddelegował na najbliższego przyjaciela.

Po pewnym czasie tłumów zaczęło ubywać. Jarosław udał się do grupy mailowej. Tam w cztery oczy porozmawiał z jednym z pracowników. Dowiedział się że Antoni nakazał eliminowanie wszystkich maili niebędących spójnymi z linią partii. Jarosław spytał się, czemu nie przyszedł z tym do niego, a ten odparł, że się bał, bo Antoni kara wszystkich bezwzględnie. Jarosław wystawił skrzynkę do której tylko on miał klucz. Każdy teraz mógł opisać dowolny problem, zachowując anonimowość. Był jeden warunek: problem miał dotyczyć spawy, a nie osoby.

W krótkim czasie Jarosław dostał anonima, że członkowie grupy pracują od świtu do nocy 7 dni w tygodniu, przez co są niewypoczęci i mało efektywni. Jarosław nakazał fachowcom stworzenie efektywnego grafiku pracy i doboru optymalnej ilości osób. Nakazał też stworzenie modelu motywacji. Przynajmniej raz na tydzień Jarosław odwiedzał grupę mailową, by wyznać im swoje uznanie. Widząc zmieniające się nastroje narodu, konsultował z grupą formę korespondowania, ewentualne zmiany w standaryzacji,   odpowiednie dla panujących czasów i nastrojów. Skandujące tłumy były teraz bardzo liczne. Zasilali je byli emigranci powracający do kraju kwitnącej jabłoni.

Coraz częściej w mailach zauważono skargi dotyczące tyranii Antoniego. Jarosław postanowił porozmawiać z przyjacielem. Antoni stwierdził, że władzę należy stanowczo sprawować, by naród wiedział kim jest władza i się jej bezkrytycznie słuchać. Jarosław wysłuchał i objaśnił, że władza jest nadana, a autorytet i efektywność sprawowania władcy są wynikiem zdolności przywódczych i zarządczych. Zachęcił go do czytania ze zrozumieniem bogu @flyga 

Zbieżność imion oczywiście przypadkowa

Jakim przywódcą był kapitan w locie do Smoleńska?

  •  jaka była jego asertywność i efektywność sprawowanie władzy?
  • jak przestrzegał standaryzacji i procedur (sam i swoich podwładnych)?
  • jak planował i koordynował pracę załogi?
  • w jakim stopniu zapraszał załogę do współ udziału w podejmowaniu decyzji?
  • jak wyglądała efektywność komunikacji co do realizacji założonych celów?
  • jaki był bilans obciążenia poszczególnych załogantów?

A reszta załogi?

flyga
O mnie flyga

§ 19 art. 24.5 RL-2006: Ogólne zasady wykonywania lotów W czasie lotu na prostej do lądowania dowódca statku powietrznego obowiązany jest przerwać zniżanie: 5) gdy warunki lotu lub zjawiska pogody nie gwarantują bezpiecznego lądowania

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości